вторник, февруари 08, 2011

Алфредо Ди Стефано - El Mejor por todos tiempos?La Saeta Rubia!

Posted on 2/08/2011 by Raisinloaf


Пеле или Марадона?Вечното прашање , но и едниот и другиот се сложија околу едно - двајцата го прогласија Ди Стефано за најдобар играч на сите времиња....

Сепак ние не можеме да зборуваме за играчи кои ги немаме гледано , но митовите и приказните вечно ке се преносуваат меѓу нас навивачите на Реал.Многумина го сметаат Раул за најдобар и најголем играч на Реал Мадрид што можеби и е но тоа што Реал Мадрид е најголем клуб во светот може да му заблагодари само на Алфредо Ди Стефано.Тој го предводеше Кралскиот Клуб до пет едноподруго титули во КЕШ (Куп на Европските Шампиони) од 1956 до 1960 година.Тој во секое финале постигнуваше по еден погодок.Сите го нарекуваат "La Saeta Rubia" (Златната стрела).Два пати е прогласуван за најдобар Европски играч - 1957 и 1959 година.Ди Стефано за Реал има одиграно 510 натпреваро и постигнаот неверојатни 418 погодоци.До пред неколку години беше најдобар стрелев во Европските Купови со 49 постигнати погодоци.Негов наследник на тој рекорд е Раул но нему за тоа му требаа дупло повеке натпревари отколку на Ди Стефано за да го постигне тој рекорд.Оние кои го следеле Ди Стефано и неговите настапи потврдуваат дека тој е најдобриот играч во историјата а еве што Пеле и Марадона рекоа за него

Пеле - "Луѓето постојано расправаат кој е подобар , Пеле или Марадона.За мене тој е најдобриот фудбалер на сите времиња , беше најкомплетниот фудбалер кој некогаш играл.Марадона беше сјајен играч но не знаеше да ја удира топката со десна нога или со глава.Единствен погодок кој го постигна со глава беше против Англија и тој го постигна со рака."

Марадона - "Не знам дали сум подобар играч од Пеле но еден е сигурно , Алфредо Ди Стефано.

И прославениот Аргетински тренер Цезар Меноти се сложи со нив изјавувајки : Краљ помеѓу кралевите , најдобар играч на сите времиња е Алфредо Ди Стефано.По него би ги сместил Пеле,Кројф и Марадона.По нив или приближно до нив би биле Роналдо Да Лима,Зидан и Роналдињо.

No Response to "Алфредо Ди Стефано - El Mejor por todos tiempos?La Saeta Rubia!"

Leave A Reply