недела, февруари 13, 2011

И кошаркарите финалисти во Купот

Posted on 2/13/2011 by Raisinloaf


Откако фудбалскиот состав на Реал Мадрид избори финале во Кралскиот Куп , истото им појде од рака и на Кошаркарите.

Најдобриот фудбалски и кошаркарски клуб на сите времиња е Реал Мадрид.Фудбалската екипа преку Мурсија,Леванте,Атлетико Мадрид и Севиља стигна во финалето на купот кој го немаат освоено од 1993 година.Исто како и фудбалскиот клуб и Кошаркарите последен пат оваа натпреварување го освоиле 1993 година а вчера во финалето се пласира совладувајки ја Power Electronics Valencia со 69:59 и во финалето ке играат со Барселона а се игра во Мадрид.Кошаркарите во финалето стигнаа преку Гран Канарија и Валенсија.

Она што мора да се напомене е дека овие две екипи се најдобри во Европа што се однесува до успесите.Реал Мадрид (фудбалскиот клуб) е рекордер по освојувањето на Лигата на Шампионите со ( титули додека Реал Мадрид (кошаркарскиот клуб) се рекорди по освојувањето на Евролигата со 8 титули.Исто и по бројот на титули во Шпанија,Кралскиот Куп,Европскиот СуперКуп се издвојуваат над сите останати.Кошаркарите имаат големи 64 трофеи во витрините додека фудбалерите се поуспешни со 81 трофеј.Честитки до двете екипи како и до најдобрите тренери Жозе Мурињо и Еторе Месина.

No Response to "И кошаркарите финалисти во Купот"

Leave A Reply