четврток, февруари 10, 2011

Реал Мадрид 6.година по ред со најголеми приходи

Posted on 2/10/2011 by Raisinloaf


Реал Мадрид моментално е најбогатиот фудбалски клуб во светот според британскиот Deloitte која и службени ги објави резултатите.
Најпознатата и најголема финансиска коорпорација од Британија - Deloitte објави табела на најбогатите клубови.Многумина очекуваа Сити или Јунајтед да бидат на врвот но сепак испадна дека Реал Мадрид е со најголем приход.Реам Мадрид моментално има 440 милиони евра во благајната благодарејки им на познатите играчи поради кои се продаваат многу дресови и билети во текот на една сезона.На второто место се најде Барселона кој остварила 10% повеке приход од лани и иако ништо не освои лани , Реал сепак остварил повеке од нив , дури 20% повеке од лани.

Реал го поседува и играчот со најмногу продадени дресови ,Роналдо а во десетте најбогати се наоѓаат и Јунајтед,Баерн,Арсенал,Челзи,Милан,Ливерпул,Интер,Јувентус,Сити,Тотенхем,Хамбург,Лион,Марсеј,Шалке04,Атлетико Мадрид,Рома,Штудгард и Астон Вила.Севкупно овие клубови заедно тежат нешто повеке од 4 милијарди евра.Реал припаѓа и помеѓу највредните спортски друштва.

No Response to "Реал Мадрид 6.година по ред со најголеми приходи"

Leave A Reply