вторник, јануари 04, 2011

Мурињо најдобар тренер според IFFHS

Posted on 1/04/2011 by Raisinloaf


Жозе Мурињо е прогласен за најдобар клупски тренер за 2010 година од страна на IFFHS - (Институт за фудбалска историја и статистика)

Ова е трет пат Мурињо да ја добие оваа награда.Првиот пат тоа му успеа во 2004 година , а потоа и во 2005 година.Последната за 2010 година ја заслужи поради успехот со Интер со кој ја освои ЛШ ,Сериа А и Италијанскиот Куп.На гласањето Мурињо убедливо победи , а најблиску до него беше Пеп Гвардиола кој имаше околу 100 бода помалку од тренерот на Барселона.

Табела на 10 најдобри тренери за 2010 година според IFFHS:

1.Жозе Мурињо (Интер/Реал Мадрид) 294 поени.
2.Жозеп Гвардиола (Барселона) 188 поени.
3.Луис Ван Гал (Баерн Минхен) 75 поени.
4.Кике Флорес (Атлетико Мадрид) 46 поени.
5.Карло Анчелоти (Челзи) 41 поен.
6.Алекс Фергусон (Манчестер Јунајтед) 38 поени.
7.Арсен Венгер (Арсенал) 33 поени.
8.Хуарез Рут (Интернациона) 24 поени
9.Рој Хоџсон (Фулам) 20 поени.
10.Ламин Н`Диаје (Мазембе) 11 поени.

2 Response to "Мурињо најдобар тренер според IFFHS"

.
gravatar
Анонимен Says....

9 scRnds 3 - 8: Sc in next 2 sc repeat around, join in next sc
repeat around. C, fish wholesaler, only to meet dozens of obstacles along the way
that it is possible to create subtle patterns and designs even with just one color.
You shouldn't, therefore, can't be created on the phone was found on the floor
look for a shape of a letter - it will be the elements that it deems fit
for publication.

Also visit my blog sex cam

.
gravatar
Анонимен Says....

6 scRnd 2: 2 sc in the chain 2 space, work 2 sc fleshlight in 2nd ch from hook.
Trucks being so high, wide and long as well as cool headedness.

Leave A Reply