вторник, јануари 04, 2011

Икер Касиљас најдобар голман за 2010 според IFFHS

Posted on 1/04/2011 by Raisinloaf


Голманот на Реал Мадрид и репрезентацијата на Шпанија , Икер Касиљас е избран за најдобар голман за 2010 година според IFFHS - (Институт за фудбалска историја и статистика).Оваа награда овој институт ја доделува од далечната 1987 година , а прв носител е легендарниот Белгиски и голман на Баерн , Жан-Мари Пфаф.Ова е трета последователна награда за Касиљас кој сега има ист број на вакви признаниа со германецот Оливер Кан и италијанецот Валтер Ѕенга.Му недостига уште една за да се израмни со актуелниот голман на Јувентус , Џанлуиџи Буфон.


Досегашни Победници:

1987 - Жан-Мари Пфаф
1988 - Ринат Дасаев
1989 - Валтер Ѕенга
1990 - Валтер Ѕенга
1991 - Валтер Ѕенга
1992 - Петар Шмајхел
1993 - Петар Шмајхел
1994 - Мишел Прудом
1995 - Хозе Луис Чилаверт
1996 - Андреас Кепке
1997 - Хозе Луис Чилаверт
1998 - Хозе Луис Чилаверт
1999 - Оливер Кан
2000 - Фабиан Бартез
2001 - Оливер Кан
2002 - Оливер Кан
2003 - Џиџи Буфон
2004 - Џиџи Буфон
2005 - Петар Чех
2006 - Џиџи Буфон
2007 - Џиџи Буфон
2008 - Икер Касиљас
2009 - Икер Касиљас

1 Response to "Икер Касиљас најдобар голман за 2010 според IFFHS"

.
gravatar
Анонимен Says....

My brother suggested I might like this website. He was
once entirely right. This submit actually made my day.

You can not believe simply how so much time I had spent for this information!
Thanks!

Also visit my web site; boobie

Leave A Reply