петок, декември 24, 2010

Мурињо заинтересиран за Шинји Кагава

Posted on 12/24/2010 by Raisinloaf


Марка информира дека Мурињо е импресиониран од играта на Шинји Кагава од Борусија Дортмунд кој оваа сезона игра феноменално.Иако според најголемиот мадритски весник колку и да е близок до Реал Мадрид сепак прашање е колку е ова вистина бидејки 21-годишниот Јапонец цела сезона игра на позицијата офанзивен плејмејкер.Кагава е во одлична форма , игра позади напаѓачите а во Европската Лига постигна 4 погодоци додека во Бундес 8 што го прави еден од најдобрите клупски стрелци.Проценет е на само 5 милиони евра а по него е тргната цела Европа а Мурињо како што пишува Марка би тргнал на лето само доколку го продадат Рикардо Кака.Реал има намера целосно да го подмлади составот а тоа ке се остварува полека со оглед дека Дудек има намера да ја заврши кариерата а многу години активно играње не остана ни кај најдобриот Реалов одбрамбен играч Карваљо.Мурињо сепак најавува дека има намера долго да остане во Реал или барем да остави комплетен тим кој долги години ке го става Реал меѓу најдобрите.Кагава сезонава постигна 14 погодоци во сите натпреварувања во 30 службени натпревари

No Response to "Мурињо заинтересиран за Шинји Кагава"

Leave A Reply