среда, декември 29, 2010

Реал Мадрид најдобар клуб последното десеттолетие во Шпанија

Posted on 12/29/2010 by Raisinloaf


Реал Мадрид е најдобра екипа на 20 - век според ФИФА , а во последните десетгодини и најдобра екипа која доаѓа од Шпанија.Најдобар клуб на сите времиња дефинитивно е Реал Мадрид.Кога би ги гледале резултатите и титулите на Реал седалеку пред останатите ривали од сите првенства.Поради тоа и добија награда за најдобар клуб на 20 - век од ФИФА , но статистичките податоци говорат дека Реал Мадрид е најдобра екипа во Шпанија во последните десет години.Од 01 Јануар 2000 година , Реал успеал да освои 788 бодови а IFFHS тврди дека Барселона има 22 помалку освоено што го става Реал на првото место на најуспешен Шпански клуб како и најуспеше во последните 100 години што е голем успех за Реал кој може да се пофали со над 40 титули во Ла Лига и ЛШ заедно.

Реал Мадрид во последните 10 години успеал да направи 14 победи повеке од Барселона односно 240 наспроти 226 на Барселона.Двете екипи во последните 10 години славеле по 4 пати во Шпанија и два пати славела Валенсија.Што се однесува на меѓусебните дуели ги имало 20 и тоа 7 пати славела Барса , 4 нерешени натпревари имал и 7 пати Реал триумфирал.Сепак Барселона во последните 10 години подобра од Реал е по постигнатите погодоци , 11 повеке од Реал а примиле и 45 помалку што докажува каква била одбраната на Реал.

Икер Касиљас е играч со најмногу настапи во последните десет години во Шпанија , зад него е Серџо од Еспањол па Чави од Барселона додека Раул е на четврто место.Самуел Ето е најдобар стрелец во последните десет години играјки за Мајорка и Барселона.

No Response to "Реал Мадрид најдобар клуб последното десеттолетие во Шпанија"

Leave A Reply