петок, септември 10, 2010

Мурињо:Кристиано Роналдо ке биде стартер против Осасуна

Posted on 9/10/2010 by Raisinloaf

Денеска на прес конференцијата одржана на ден пред натпреварот со Осасуна , тренерот Мурињо изјави дека Роналдо ке биде стартер против Осасуна.Мурињо е цитиран од веб страницата на Реал Мадрид како изјавува:

Мурињо:Тоа ке биде тежок натпревар, но јас сум навикнат да играм пред публика кој очекува тимот да победи.Тоа се случуваше и на Сан Сиро и на Стемфорд Бриџ.

Реал е голем клуб,навикнат на успех.Фокусирани сме натпреварот против Осасуна но и на тие кои доаѓаат после.Нашата цел е да се освои секој натпревар.

Кристиано Роналдо ке биде стартер против Осасуна но се плашам од можноста повторно да се повреди.Тој е на посебни вежби по 5-часа на дев но Валдебебас.Медицинскиот персонал тврди дека е 100% подготвен.

Ја знам кој состав ке истчи утре.Тоа сигурно ке биде најакиот состав со кој располагаме во моментов.Во случај кога тренерот на Осасуна го најави составот за утре , истото ке го сторам и јас. Рамос,Пепе,Карваљо и Марсело ке играт во одбраната.Кедира и Чаби ке играв во централниот среден ред.Кристиано и Игаин ке играт во нападот но не можам да се одлучам кој ке истрчи на крилните позиции , Леон,Ди Мариа,Озил и Каналес се одлични играчи и многу се трудат на тренинзите па во дилема сум кого да одберам.Исто така ми се допаѓа моменталната форма која ја прикажува Бензема за репрезентацијата.Многу важно беше тој да се врати во форма.Нема да биде стартер бидејки беше заморен од репрезентативните обврски.

Му се заблагодарувам на тренерот на Осасуна , Камачо за убавите зборови.Ние двајцата своето искуство го стекнавме во Португалија и никогаш сум немал проблем со него и секогаш сме имале голема почит еден за друг.Му се восхитувам , малку луѓе во фудбалот се како него.Се надевам дека Бернабеу утре ке го поздрави како што заслужува бидејки јас се уште немам ништо сторено за Реал Мадрид но тој има.Тој Реал Мадрид го има во својата крв, освои титули со Реал и се надевам дека навивачите тоа го немаат заборавено.Но се надевам дека утре ке загуби на Бернабеу.

Би сакал исто така Португалија да се соземе по тешкиот старт во квалификациите.Има многу добри играчи Португалија кои се во самиот светски врв и не се сомневам дека ке се врати на правите патеки.Би сакал Арагонес да биде новиот селектор бидејки е искусен и веке го има освоено Европското Првенство со Шпанија.Сепак кој и да биде селектор на Шпанија ке ја има мојата подршка. - заврши Мурињо.

No Response to "Мурињо:Кристиано Роналдо ке биде стартер против Осасуна"

Leave A Reply