среда, септември 08, 2010

Реал Мадрид со најголем приход во историјата

Posted on 9/08/2010 by RaisinloafРеал Мадрид во минатата сезона остварил приход кој ниеден друг клуб досега го нема остварено.По преземањето на Флорентино Перез ,Реал потрошил преку 300 милиони евра за засилувања , но според годишната заработка Реал Мадрид минатата сезона ја завршил со чиста заработка од 23.971.000 милиони евра.Реал Мадрид на состанокот на одборот ке презентира приход од продажба на дресови,маркетинг итн. од 442 милиони евра.Рамнотежата во готовина изнесува 93 милиони евра па така клубот со овие пари планира долгот на клубот кон банките да го намали од 327 милиони на 245 милиони евра.Плановите на клубот се дека оваа сезона клубот ке има приход од 450 милиони евра што е рекорд како на клубот така за останатите светски клубови севкупно.

No Response to "Реал Мадрид со најголем приход во историјата"

Leave A Reply