петок, август 20, 2010

39 засилувања за пет години!

Posted on 8/20/2010 by RaisinloafРеал Мадрид е рекордер кога станува збор за засилувања.Имено во последните 5 години купени се ни повеке ни помалку 39 играчи.39 не е мала бројка , играчите се доведени за време на Рамон Калдерон и Флорентино Перез и заедно потрошиле преку 600 милиони евра.Се започна со доаѓањето на Капело на клупата.Тој ги ангажираше Диара,Емерсон,Канаваро,Ван Нистелрој,Рејес,Гаго,Марсело и Игуаин.Заедно за овие играчи се платени 100 милиони евра.
Веке следната година Реал доведе 10 нови играчи.Дудек,Савиола,Метцелдер,Хајнце,Пепе,Снајдер,Дренте,Робен и Солдадо.120 милиони се потрошени за овие засилувања.Наредното лето е донесен само Рафаел Ван Дер Варт а подоцна и Де Ла Ред и Чави Гарсиа.Поради многу повредени играчи клубот истата зима ги ангажира Хунтелар,Лас и Фаберт со што се доаѓа до сума од потрошени 300 милиони евра.Со вракањето на Перез за една година се потрошени 250 милиони евра.Донесени се Кристиано Роналдо,Кака,Алонсо,Албиол,Гранеро,Бензема,Арбелоа и Гарај чиј трансфер е договорен додека Калдерон и Мијатович го водеа клубот.Оваа година со доаѓањето на Мурињо се купени Кедира,Карваљо,Ди Мариа,Леон,Каналес и Месут Озил.65 милиони се платени за нив , и се доаѓа до конечната сум од околу 600 милиони евра , дури 55 милиони повеќе од долгот кој клубот го има кон банките.

No Response to "39 засилувања за пет години!"

Leave A Reply